AMSTERDAM ÇORBASI Hollanda

AMSTERDAM ÇORBASI Hollanda


erwtensoep

Kullanılacak malzeme 4 birey için:
Meblağı 1 kilo olacak 2 paça, sosis, kuzu kulağı, dana veya koyun dili,
1/2 kilo kuru bezelye,
3 pırasa,
2 sap körpe havuç,
1 kahve fincanı kıyılmış maydanoz,
yeteri kadar tuz ve karabiber.

İmali:
İyice yıkanmış bezelyeleri bir gece evvelden suya koyup nemlendirmeli. Bezelyenin suyunu döküp bunları, içinde üç litre soğuk su bulunan bir tencereye koymalı. Bezelyeler iyice yumuşayıncaya kadar bunları ağzı kapalı olarak kaynatmalı. Sonra bezelyeleri tenceredeki sudan bir kevgirle almalı ve ezerek ince delikli süzgeçten geçirdikten sonra tekerrür aynı suya atmalı, iyice koyulaşıncaya kadar kaynatmalı.
Beri yanda paçaları ve kulakları iyice arınmalı. Sonra paçayla kulakları ve kereviz yapraklarını yeteri kadar suda kaynatmalı. Paçayı ateşten indirmeden bir saat evvel tencerenin içine iyice arınılmış dili, 40 dakika sonra da sosisleri ve üstü kazındıktan sonra rendelenmiş havuçları atmalı.
Etler pişince bunları bir kevgirle suyundan çıkarıp bir kenara koymalı. Tenceredekileri ezerek ince delikli süzgeçten geçirip bezelyeye katmalı. Sosisleri ve dili dilimleyerek paçayı kemiklerinden ayırarak, kuzu kulaklarını minik parçalara doğrayarak çorbanın içine atmalı ve bir taşım beraber kaynatmalı. Sonra çorbayı servis kâsesine boşaltmalı. Üzerine maydanozu serpiştirdikten sonra sıcak sıcak servis yapmalı.