Etli İskender Çorbası

Etli İskender Çorbası


Kullanılacak malzeme 4 şahıs için:
400 gram süt danası eti,
1 baş soğan,
miniklerinden 4 kabak,
4 körpe havuç,
200 gram taze fasulye,
4 olgun domates,
4 taze patates,
1 tutam fesleğen yaprağı,
8 kadeh et suyu sade su da olabilir
yeteri kadar tuz ve karabiber.

İmali: Eti kuşbaşı doğradıktan ve yıkadıktan sonra bir tencereye koyun. Üzerini örtünceye kadar et suyu katın ve tencereyi ateşe oturtun. Kaynamaya başladıktan sonra delikli bir kepçeyle üzerinde biriken köpükleri alın ve tencerenin kapağını kapatıp ateşin ısısını da eksiltip eti 2 saat kadar pişmeye vazgeçin. Et pişerken beri yanda domateslerin kabuklarım ceddip çekirdeklerini çıkarın ve ufak parçalara doğrayın. Havuçları ve kabakları, üzerlerini kazıdıktan sonra yuvarlak dilimler halinde doğrayın. Fasulyeleri ayıklayıp yıkayın ve ortalarından kesin, patatesleri de ceddip yıkadıktan sonra kocaman kocaman doğrayın.
Soğanı tavla çeperi minikliğinde doğradıktan sonra kaynamakta olan etin içine atın. Soğanları attıktan yarım saat sonra havuçları, fasulyeleri katın ve yirmi dakika kadar pişirin.
Sonra domateslerle beraber patatesleri, kabakları, yeteri kadar tuzu, biberi katın ve çorbayı yirmi dakika daha pişirin. Fesleğeni ayıklayıp yıkadıktan sonra kocaman kocaman doğrayın ve çorbanın içine katarak karıştırın. Sonra tencereyi ateşten indirerek çorbayı büyük bir kâseye boşaltıp servis yapın.