Yayla Çorbası

Fasulyeli Tavuk Çorbası


1 lt Tavuk Suyu
500 gr Haşlanmış Tavuk Göğsü
1 Soğan
1 Kereviz
100 gr Lahana
2 Çorba Kaşığı Margarin
300 gr Taze Fasulye
1/2 Su Kadehi Haşlanmış Kuru Fasulye
2 Çorba Kaşığı Biberiye

Konutta hazır tavuk suyunuz, yoksa bunun yerine et suyu tabletleri de kullanabilirsiniz. Tabetleri kolinin üzerindeki tarife göre 1 lt tavuk suyu elde edebilecek şekilde hazırlayın. Soğanı ceddip minik küpler halinde doğrayın. Kerevizi ceddip küp küp doğrayın. Lahanayı yıkayıp ayıkladıktan sonra ince şeritler halinde doğrayın. Bir tencerede margarini eritip soğanı hafifçe kavurun. Kereviz ve lahanayı ilave edin. Taze fasulyeyi ilave edin.
Konserve fasulye kullanıyorsanız tencereye ilave etmeden evvel suyunu süzün. Tavuk suyunu tencereye ilave edip 5-10 dakika kadar pişirin.
Tavuk göğsünü minik parçalar halinde doğrayın. Haşlanmış kuru fasulyenin suyunu süzün. Gerek görürseniz fasulyeyi durulayın. Et ve kuru fasulyeyi tencereye ilave edin. Çorbayı kaynatın.
Fasulyeli tavuk çorbasını biberiye, tuz ve karabiberle tatlandırıp servis yapın.
Dilerseniz kuru biberiye yerine taze biberiye de kullanabilirsiniz. Bunun için çorbayı pişirdikten sonra biberiyeyi yıkayıp ayıklayın ve ince ince kıyıp çorbaya ilave edin.

Anekdot: Kuru fasulyeyi haşlamak veya 1 gece süresince suda bekletmek istemiyorsanız bunun yerine konserve kuru fasulye de kullanabilirsiniz. Konserve fasulyeyi yemeğin veya çorbanın içine katmadan evvel soğuk su ile durulayıp suyunu süzün